Dodano: 20-04-2020
Chcesz kupić pellet, ale nie wiesz, jaki wybrać? Na rynku jest wiele rodzajów pelletu. Dziś zajmiemy się sosnowym i dębowym. Dlatego, jeśli nie wiesz na któryś spośród tych dwóch się zdecydować, ten artykuł pomoże Ci w wyborze. Porównamy oba ze sobą.
Duży wybór rodzajów pelletu jest podyktowany tym, że produkuje się go z odpadów drzewnych różnych roślin. Obecnie wszędzie stawia się na ekologię, szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie i wytwarzanie energii. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi paliwo, jakim jest pellet. Coraz częściej wybierany zamiast tradycyjnego węgla. Jest on produkowany niejako przy okazji z niewykorzystanych do czego innego surowców roślinnych. Trociny, z których jest zrobiony, powstają przy produkcji w przemyśle drzewnym. Dzięki temu jego wytwarzanie nie wpływa tak negatywnie na środowisko jak produkcja innych paliw. Używając go, masz swój mały wkład w organicznie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Niezależnie od tego, na jaki pellet się zdecydujesz. Bo oczywiście wybór pelletu nie kończy się na sosnowym i dębowym, możesz na przykład kupić też pellet z łusek słonecznika. Wróćmy jednak do pelletu sosnowego i dębowego.
Oczywiście jak sama nazwa wskazuje, pellet dębowy powstaje z odpadów powstałych przy produkcji drewna dębowego. Jest on powszechnie stosowane w Polsce do produkcji mebli i nie tylko. Jest cenionym materiałem przy produkcji beczek, które służą do leżakowania piwa, wina i koniaku. Dęby to także długoletnie drzewa, każdy słyszał chyba o Dębie Bartku. Właśnie z uwagi na duże zainteresowanie meblami dębowymi pellet z drzewa dębowego jest stosunkowo popularnym paliwem w Polsce. Jednak wyprodukowanie pelletu z dębu jest dość trudne, gdyż jest to twarde drewno. Przy kupnie pelletu dębowego warto zwrócić uwagę, aby miał on stosunkowo jednolity jasny kolor. Gwarantuje to jego czystość. Jednak najczęściej spotkasz pellet dębowy z domieszką pelletu z innego drzewa, gdyż taka produkcja jest po prostu łatwiejsza. Trociny, z których powstaje pellet, sprasowuje się pod wysokim ciśnienie. Jest on więc stosunków łatwy w transporcie i przechowywaniu, gdyż nie przy dużej masie nie zajmuje dużo miejsca. Czy pellet dębowy jest ekonomiczny? Oczywiście, że tak, jego maksymalna wartość opałowa może wynosić nawet 20 Mj/kg. Co wyróżnia pellet dębowy? Kiedy otworzysz worek z pelletem, poczujesz charakterystyczny przyjemny dębowy zapach. Być może nie ma to wpływu na ogrzewanie, ale otwieranie worka z pelletem dębowym jest zdecydowanie bardziej przyjemne niż worka z węglem. Pellet dębowy charakteryzuje się też niską wilgotnością i granulacją w okolicach 6 mm.
Wykorzystanie sosny jest bardzo szerokie i ze ściętego drzewa naprawdę niewiele się marnuje. Wykorzystuje się zarówno żywicę, szyszki, jak i samo drzewo. Drewno sosnowe jest łatwe w obróbce, dlatego chętnie stosuje się je do produkcji mebli, okien, papieru, wełny drzewnej i wielu innych. Z powstających przy produkcji trocin powstaje pellet. W porównaniu z pelletem dębowym jest on nieco mniej energetyczny. Nie znaczy to jednak, że nie warto się na niego zdecydować. Pali się on bardzo dobrze, nie wymaga dużej regulacji podawania i natężenia nadmuchu. Dlatego będzie dobrym wyborem, jeśli masz zamiar nim ogrzewać Twój dom. Jeśli jednak kiedyś chciałbyś użyć drewna do palenia w domowym kominku, pamiętaj, aby nie używać sosnowego. Mimo że ono efektownie iskrzy, to właśnie iskrzenie niesie ryzyko pożaru. Oczywiście zasada ta nie odnosi się do pelletu.
Pellet sosnowy ma większa wartość opałową w przeliczeniu na kilogramy. Jednak to pellet dębowy ma większą wartość opałową w przeliczeniu na metry sześcienne. W konsekwencji niezależnie od tego, który pellet wybierzesz, palenie nimi będzie podobnie opłacalne. Pellet sosnowy ma jaśniejszy kolor. Popiołu z obu jest niewiele, w przeciwieństwie do palenia węglem. Jednak zarówno popiół z pelletu sosnowego, jak i dębowego możesz wykorzystać. Zastosuj go jako nawóz w swoim ogródku. Możesz spróbować kupić oba rodzaje pelletu i sprawdzić w ten sposób, który po prostu bardziej Ci odpowiadał.