Wybór kominka do powierzchni domu

Dodano: 05-06-2020

Kominek to często świetne wykończenie salonu. Nie tylko ładnie się prezentuje, ale także zapewnia komfort cieplny. Oprócz tego może pełnić rolę centrum życia rodzinnego i nie tylko. Atmosfera podczas siedzenia przy kominku jest niepowtarzalna. Jednak, aby tym wszystkim się cieszyć, konieczna jest prawidłowa budowa kominka. Musi on spełniać określone zasady i normy. Wszystko to po to, żeby był jak najwydajniejszy i służył przez wiele lat bez konieczności jego remontu. Ważne jest też wybór kominka w stosunku do rozmiarów domu. Ciepło wytworzone w nim jest stosunków tanim sposobem na ogrzanie pomieszczeń, warto więc dobrze przemyśleć jego wybór i zdecydować się na taki, który będzie idealnie spełniał swoją funkcję. Inną ważną kwestią jest paliwo. Do wyboru jest między innymi drewno, pellet drzewny czy specjalny brykiet.

Palące się drewno

Nie tylko wielkość domu się liczy

Wydajność kominka może być tym mniejsza, im nowszych technologii użyto przy budowie domu. Nowoczesne budynki, do których ocieplenia wykorzystano aktualne technologie, potrafią być oszczędniejsze o kilkadziesiąt procent w stosunku do takich, które powstały kilkadziesiąt lat temu.  Trzeba więc o tym pamiętać przy wyborze kominka. Podobnie z samym paliwem. Im bardziej energooszczędny dom, tym pellet z łusek słonecznika, którym będziemy palić lub inne paliwo, będzie potrzebny w mniejszych ilościach. Jeśli więc decydujemy się na kominek przed rozpoczęciem budowy domu, warto, aby zastosować materiały, które zapewnią jak najlepszą energooszczędność. Wtedy możliwości wyboru kominka będą też znaczenie większe.

Miejsce, czyli gdzie zainstalować kominek

Kominek ze względów estetycznych najczęściej instaluje się w salonie, czy innym głównym pomieszczeniu domu.  Dobrze by był on zbudowany stosunkowo blisko centrum budynku, znaczenie łatwiej rozprowadzać wtedy z niego ciepło na inne pomieszczenia.

Wymiary kominka

Jest to niezwykle istotny parametr, który trzeba ustalić odpowiednio wcześniej. Komora paleniskowa jest podstawową częścią każdego kominka, a od jej wymiarów zależy objętość paliwa, czyli np. pelletu drzewnego, która się do niej zmieści. To znowu ma bezpośredni wpływ na wydajność, jak i częstotliwość jego uzupełniania. Uznaje się, że powierzchnia otworu komory powinna mieć wymiary około 1/50 powierzchni pomieszczenia. Przykładowo:

  • pomieszczenie o powierzchni 45 m2 to komora o wymiarach:
  1. szerokość 138 cm
  2. wysokość 72 cm
  • pomieszczenie o powierzchni 34,5 m2 to komora o wymiarach:
  1. szerokość 106 cm
  2. wysokość 83 cm

Z wymiarami samego wkładu kominkowego wiążą się bezpośrednio wymiary przewodu dymowego. Najmniejsze możliwe wymiary to 0,14 m na 0,14 m w przypadkach, kiedy powierzchnia paleniska nie przekracza 0,25 m2. Kiedy samo palenisko lub wkład są większe, również wymiary przewodu kominkowego muszą być odpowiednio większe. Zgodność z przepisami jest tu niezwykłe istotna.

Z czego zbudować kominek

Materiałów, jakich można użyć do budowy kominka, jest całkiem sporo. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście cegła ceramiczna, który przywodzi na myśl klasyczny wystrój. Oprócz tego używa się także kształtek z piaskowca. Jest to materiał powstający z drobnoziarnistej skały opadowej. Również prezentuje się nie zwykle estetycznie, a jego stosunkowo neutralne barwy mogą pasować do każdego wnętrza. Można też użyć cegieł cementowo-glinianych.

Czym palić w kominku?

Najpopularniejszym materiałem do tego jest oczywiście drewno. Jest ono łatwo dostępne i co ważne dla wielu osób, ładnie się prezentuje podczas palenia. Innym paliwem, które dobrze sprawdzi się, jest brykiet drzewny, są to sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny. Jest suchszy od drewna, dzięki czemu bardziej wydajny. Jego przechowywanie jest też znacznie łatwiejsze, gdyż wymaga mniej miejsca. Paliwem, które zdobywa coraz większą popularność w ostatnim czasie, jest pellet. Powstaje on z różnych, zawsze jednak całkowicie naturalnych materiałów. Na rynku dostępny jest między innymi pellet ze słomy. Natomiast z odpadów powstających podczas obróbki drzewa, czyli trocin, powstaje pellet drzewny. Podobnie jak brykiet jest on bardzo suchy. Łatwo też się go przechowuje, jest ekologiczny i ma charakterystyczny ładny zapach.

Pellet trzymany w dłoniach

Podsumowanie

Tak więc podczas budowy kominka ważne jest bardzo wiele elementów, od rodzaju materiałów, z jakich zbudowany jest dom, do samego paliwa. Dlatego tak ważne jest, żeby budowa kominka była odpowiednio zaplanowana i przemyślana.