Co wybrać? Pellet czy węgiel (ekogroszek)

Dodano: 20-01-2019

Palenie szkodzi zdrowiu, ale czy rzeczywiście? Co wybrać do ogrzewania domu: pellet czy węglowy ekogroszek?

Wybór między peletem a ekogroszkiem nie należy do najprostszych, tym bardziej jeśli zaraz za nim idzie także cena. Do triady popularnych paliw opałowych dołączmy jeszcze węgiel w stanie klasycznym i już możemy zaczynać analizę, która u progu zimy będzie niezwykle istotna dla wielu z Was. Zatem co wybrać, by zimą nie zamarznąć we własnym domu?

Na co zwracać uwagę?

Ekogroszek czy pellet – wady i zalety.

Jeśli zastanawiacie się czym się kierować przy wyborze odpowiedniego paliwa dla domu, to z pewnością warto wymienić trzy kwestie, które będą dla nas niezwykle istotne. Pierwsza to rzecz jasna cena, czyli kwota, jaką musimy zapłacić za kilogram danego opału. Drugim aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę ogrzewając dom jest wartość opałowa, którą mierzy się w MJ na kilogram opału. Istotną kwestią, choć nieco mniej ważną niż wartość opałowa i jej stosunek do ceny jest zawartość popiołu, którą zwykle przedstawia się w procentach, a która wpływa na zanieczyszczenie i częstotliwość wymogu czyszczenia pieca domowego. Warto także pomyśleć o sposobie przechowywania danego paliwa w trakcie zimy oraz o ekologii.

Pierwszy na starcie: ekogroszek, co to nie jedno ma imię

Najbardziej skomplikowany pod względem nazewnictwa, produkcji i stanu jest ekogroszek. To popularna substancja, nazwa komercyjna takiego paliwa stałego, które jest wytwarzane z węgla kamiennego oraz brunatnego.

Alternatywny zawodnik: pellet, czyli powiew świeżości

Drugim najpopularniejszym paliwem stałym do domostw jest obecnie pellet. Jest on pochodną drewna w tym znaczeniu, że wytwarza się go z suszonych i prasowanych trocin. Jeżeli chcesz zakupić najlepszy pellet o wysokiej wartości opałowej – zapraszamy do naszego sklepu (darmowa dostawa na terenie całej polski).

 

Rodzaj paliwa Wartość opałowa [MJ/kg] Zawartość popiołu [%]
drewno opałowe 8 – 15 1 – 2
torf 11,7 – 15,5 5 – 15
węgiel brunatny 7,5 – 21 10 – 20
węgiel kamienny 16,7 – 29,3 5 – 30
pelety 17 – 21 0,4 – 1
słoma 14 – 15 3 – 4

 

Konkurencja nr 1 – cena

Porównanie zaczniemy od ceny. Przez wiele lat różnica między pelletem a ekogroszkiem zmalała. Jeszcze kilka lat temu opiewała na niemalże dwa tysiące złotych, jednak po znacznej podwyżce cen węgla możemy zdecydowanie włożyć te statystyki między bajki. Średnio do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 potrzeba pelletu o wartości nieco poniżej 4000 złotych, podczas gdy paląc ekogroszkiem zapłacimy jedynie około 300 złotych mniej. Wciąż tańszy jest ekogroszek, jednak już nie jest to tak miażdżące zwycięstwo.

Konkurencja nr 2 – wartość opałowa

W tabeli powyżej z łatwością dostrzeżemy, że wartość opałowa węgla – czy to w wersji brunatnej czy kamiennej – może sięgać powyżej 20 MJ/kg. Wszystko zależy tu od jakości materiału opałowego, czyli jaki ekogroszek wybierzemy. Im więcej zapłacimy, tym lepszą jakość węgla znajdziemy wewnątrz. Tymczasem pellet nie jest aż tak rozbieżny i jego średnia wartość opałowa waha się między 19 a 21 MJ/kg i choć węgiel potrafi osiągnąć więcej, to pewniejszy w tym wypadku jest pellet.

Konkurencja nr 3 – zawartość popiołu

Ta płaszczyzna porównania mogłaby równie dobrze badać czystość palenia oraz wygodę użytkowania. Tak naprawdę o to właśnie chodzi – częstotliwość czyszczenia pieca, sposób spalania oraz wygodę użytkowania danego paliwa. Zawartość popiołu w wyniku spalania pelletu jest niezwykle niska i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel osiągać może – w najlepszej sytuacji – od 5 do 10 %. To wyraźnie pokazuje co wymaga większej pracy oraz jakie spalanie będzie czystsze i wygodniejsze.

Jeśli weźmiemy pod uwagę także nasze zdrowie, to znów pellet okazuje się być zwycięzcą (koniecznie zobacz nasz inny artykył o tym jak wybrac dobry pellet). Jednak warto pamiętać, że do każdego rodzaju paliwa potrzebujemy specjalnego pieca, choć możemy zaopatrzyć się w taki, w którym palić będzie można i jednym i drugim. Dlatego warto przeanalizować każdy aspekt i dokonać trafnego wyboru jeszcze przed zimą.