Dodano: 08-05-2020
Węgiel to popularne paliwo w Polsce z wielu powodów. Przede wszystkim ludzie są do niego przyzwyczajeni. Zawsze nim palili, niektórzy nie zastanawiają się nad tym, czy można palić czymś innym. Węgiel jest też stosunkowo tani i łatwo dostępny. W Europie Zachodniej coraz częściej jednak odchodzi się od węgla. Czy podobnie będzie u nas, węgiel stanie się mało popularnym paliwem? Może zastąpi go pellet?
Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy pellet zastąpi węgiel, powiedzmy, czym w ogóle jest pellet. Pellet drzewny, jak każdy inny pellet, podobnie jak węgiel jest paliwem naturalnym. Jednak w przeciwieństwie do niego jest ekologicznym i odnawialnym źródłem energii. Jest tak dlatego, że powstaje on z roślin. Przeważnie materiał do jego produkcji powstaje niejako przy okazji. W przypadku pelletu drzewnego do jego wytworzenia można używać wiór drzewnych powstałych podczas produkcji w tartaku. Pellet słonecznikowy powstaje z łupin słonecznika. Produkcja z roślin gwarantuje to, że jest odnawialny. Słonecznik lub jakąkolwiek inną roślinę, z której powstaje, można zasadzić, tak więc zasoby tego surowca nie skończą się.
Węgiel staje się paliwem, o którym ostatnio nie mówi się zbyt dobrze. Jest tak głównie dlatego, że jest on bardzo nieekologiczny. Już samo jego wydobycie wiąże się z emisją dużych ilości CO2 do atmosfery. Jeszcze gorzej jest, jeśli chodzi o palenie nim. Używa się go jako paliwa w starych piecach, które uwalniają wiele szkodliwych substancji do atmosfery. Czego konsekwencją jest smog, który to powoduje choroby układu oddechowego. Palenie węglem też coraz częściej staje się po prostu zabronione. Przykładem takiego miasta może być Wrocław, który od 2028 roku chce całkowicie zakazać palenie węglem, a już od 2024 znaczenie je ograniczyć. To wszystko powoduje, że warto rozglądać się za alternatywą dla węgla, gdyż po prostu z czasem w coraz większej ilości miejsc jego wykorzystywanie będzie zabronione. Jaka jest jednak alternatywa?
Pellet ma wiele zalet, jak chociażby wspomniane wcześniej ekologia i odnawialność. To jednak nie wszystko, co przemawia za palletem i może sprawić, że zastąpi on węgiel. Pellet jest paliwem czystym. W związku, z czym jego przechowywanie jest łatwiejsze, gdyż nie trzeba się martwić, że pomieszczenie, w którym się go trzyma, ubrudzi się. Pellet ze słomy, podobnie zresztą, jak i z innych roślin zostawia bardzo niewiele popiołu. W przypadku węgla, nawet ekogroszku, te ilości są znacznie większe. Popiół z węgla trzeba jakoś zutylizować, natomiast popiół z pelletu można rozsypać jako nawóz w ogrodzie. Mała ilość zanieczyszczeń wiąże się z także z inną zaletą pelletu. W mniejszym stopniu wpływa on na sprawność pieca i nie trzeba go tak często czyścić, jak w przypadku węgla. Zanieczyszczenia, jakie powstają przy spalaniu węgla, powodują bardziej intensywną eksploatację pieca.
Wartość opałowa pelletu to 16-18 MJ/kg, czyli jest mniejsza niż węgla kamiennego. Znaczy to tyle, że określona ilość węgla powinna pozwolić do ogrzania domu dłużej niż taka sama ilość pelletu. Sam koszt jednostkowy to jednak nie wszystko. Pellet jest paliwem mniej wilgotnym, co także nie jest bez znaczenia. No i wspomniane wcześniej zanieczyszczenie pieca. Jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku węgla. Ewentualna wymiana części i koszty naprawy kotła, który ulegnie zużyciu lub awarii z powodu zanieczyszczenia, mogą być znacznie wyższe niż różnica w kwocie, o którą będzie trzeba zapłacić więcej za pellet ze słomy czy pellet słonecznikowy.
Węgiel z czasem na pewno będzie coraz mniej popularny, ze względów środowiskach i ekologicznych. Pellet jest rozwiązaniem, które może skutecznie go zastąpić. Ma wiele zalet:
To tylko część zalet, które przemawiają za tym, że paliwem, które zastąpi węgiel, będzie właśnie pellet.