Jak wybrać dobry kocioł na pellet?

Dodano: 29-04-2020

Coraz więcej z nas szuka jak najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzanie domów. W trosce o nasze środowisko wybieramy najlepsze zamienniki pieców węglowych, rezygnujemy z palenia śmieciami i innymi nienadającymi się do tego rzeczami. Dzięki temu, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i zaczyna dbać o środowisko i planetę, wiele osób decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania swojego domu. Pellet jest jednym z częstszych wyborów. Jest on po pierwsze ekologicznym a po drugie ekonomicznym sposobem na ogrzanie całego domu. Jest również bardzo prosty w użyciu i nie brudzi całego mieszkania. Jeśli jednak chcemy, aby pellet był jeszcze bardziej wydajny, musimy zadbać o dobry kocioł na pellet, który prawidłowo ustawiony da jeszcze więcej ciepła mniejszym nakładem pieniędzy.

Wybór dobrego kotła na pellet nie jest wcale taki prosty.

Jeśli zdecydujemy już, że nasz dom będzie ogrzewany pelletem, stajemy przed trudnym wyborem kotła. W sklepach czy na stronach internetowych znajdziemy mnóstwo, różnego rodzaju kotłów. Przed podjęciem decyzji dowiedzcie się, co dobry kocioł na pellet powinien posiadać, co można pominąć i jak sprawić, aby piec dawał najwięcej ciepła przy jak najmniejszym zużyciu. Nie jest to tania sprawa, bo koszt takiego kotła waha się pomiędzy kilkoma tysiącami złotych po kilkanaście tysięcy złotych. Warto więc za pierwszym razem zakupić ten właściwy kocioł, który będzie pasował do naszych oczekiwań i do naszego mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy doborze kotła na pellet?

Kocioł może być wielofunkcyjny. Oznacza to, że będziesz miał możliwość palenia w nim pelletem, ale też ekogroszkiem. Jest to dobry wybór dla niezdecydowanych. Jednofunkcyjne kotły są jednak bardziej wydajne. Przed kupnem upewnij się, jaki metraż ogrzać ma Twój kocioł. Jest to ważne, ponieważ im większy metraż, tym mocniejszy kocioł powinieneś kupić. Zbyt mały nie da rady ogrzać całej powierzchni, a zbyt duży będzie po prostu niepotrzebnie większym wydatkiem. Nie zapominaj również o przyłączu kominowym. Zawsze to właśnie pod niego trzeba wybierać model kotła. Inaczej nie będzie pasował, a Wy stracicie pieniądze. Warto więc dokładnie dowiedzieć się czego powinniście szukać. Każdy doradca w sklepie na pewno zapyta Was o te trzy powyższe aspekty i bez ich znajomości nie poleci Wam żadnego z kotłów.

Dobry kocioł na pellet spełnia wymogi ekoprojektu. Dzięki temu jeszcze bardziej przyczyniamy się do dbałości o naszą planetę. Co to oznacza? Nasz kocioł powinien posiadać automatyczną zapalarkę oraz samoczyszczący się palnik. Te dodatki sprawiają, że spalanie jest jeszcze bardziej efektywne i ekonomiczne. Warto więc sprawdzić, czy nasz kocioł je posiada.

Do wyboru mamy też rodzaj podajnika. W kotłach na pellet spotkamy się z podajnikami ślimakowymi lub pneumatycznymi.

Kotły na pellet mogą mieć funkcje przyłączenia do ogrzewania podłogowego, mogą być skonfigurowane z siecią WiFi. Dzięki temu łatwo możemy kontrolować ciepło w naszym domu. Większość z nich jest jednak jednofunkcyjnych. Jeśli więc chcemy, aby nasz kocioł ogrzewał też wodę, musimy zaopatrzyć się w specjalny zasobnik.

Nie możemy zapomnieć o przeglądzie naszego kotła. Aby przez dłuższy okres zachować kocioł w dobrym stanie, musimy o niego dbać. Coroczny przegląd korzystnie wpłynie na jakość palenia oraz ilość spalanego pelletu.

Wybieraj mądrze! Dobry kocioł na pellet posłuży Ci latami.

Dobry kocioł na pellet nie jest łatwym wyborem. Jeśli jednak dokładnie przeczytamy opis i właściwości kotła mamy szansę na wybór tego odpowiedniego. Nie należy zawsze kierować się ceną. Ponieważ czasami większe kotły są droższe, a my nie będziemy potrzebować aż tak dużego kotła. Warto więc dobrze się zorientować przed tym zakupem. Kupno dobrego kotła to jednak początek Waszej eko przygody. Teraz trzeba go odpowiednio ustawić, zakupić potrzebną ilość pelletu i odpowiednio ją zabezpieczyć. Tutaj też staniemy przed wyborem kupna pelletu w workach lub bez. Wszystko zależy od tego, jak nasze pomieszczenia są przystosowane do przechowywania paliwa opałowego. Dopiero wtedy, gdy podejmiecie te wszystkie decyzje, możecie zacząć się cieszyć ekologicznym i ekonomicznych ogrzewaniem Waszego domu.