Dodano: 17-11-2018
Pellet jest stosowany dziś, jako wydajny i opłacalny materiał opałowy. Surowcem do jego wyrobu są skrawki i odpady drzewne, modyfikowane w kolejnych krokach obróbki technologicznej. Efekt końcowy uwzględnia rozdrobnienie surowca, kolejno suszenie, ponowne rozdrobnienie, aż dojdzie do granulacji wyrobu, który w formie schłodzonej opuszcza ściany fabryki.
Zastanawiając się nad wyborem materiału opałowego, wielu z nas staje przed dylematem, jaki surowiec powinien stanowić podstawę „paliwa grzewczego”. Opinii na ten temat jest wiele, gdyż każdy produkt ma swoje plusy i minusy. Jednakże w przypadku każdego z nas głównymi czynnikami decydującymi o wyborze jest jakość i cena produktu.
Zaopatrując się na zimę, warto pamiętać, że materiał grzewczy musi okazać się wydajny, aby nie robić ponownych zakupów. Przyglądając się pelletowi warto zaznaczyć, że ten rodzaj materiału grzewczego zbiera coraz większe grono sprzymierzeńców ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą jego stosowanie.
Jednak, jeśli podejmiemy już decyzję, co do wyrobu materiału grzewczego. Kolejną niezwykle istotną kwestią, jaką powinniśmy poruszyć jest jakość pelletu, który pragniemy nabyć. Decydując się na niskiej jakości wyrób, możemy być pewni, że w pewnym momencie eksploatacji doświadczymy problemów z tytułu:
Chcąc uniknąć mnogich kłopotów tego typu, warto zawczasu zapoznać się z wytycznymi, które umożliwią nam za każdym razem wybierać pellet dobrej jakości.
Chcąc określić czy dana seria wyrobu, faktycznie nadaje się do eksploatacji z uwzględnieniem efektywności i oszczędności, należy zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze zrozumieć, co kryje się pod pojęciem „dobry pellet”? W odniesieniu do potrzeb osób indywidualnie zaopatrujących się w opał, najważniejsza będzie wydajność, czyli jak największa ilość ciepła otrzymywana z jak najmniejszej partii materiału.
Powstaje pytanie: Jak będąc zielonym w tym temacie, wybrać pellet, który spełni powyższy warunek?
Posłużmy się tabelą, która wskaże cechy „dobrego” jakościowo pelletu i wyrobu, którego nie warto wybierać.
Pellet wysokiej jakości | Pellet o niskiej jakości |
Jednakowy rozmiar granulatu | Spiekanie popiołu |
Mała zawartość pyłu | Zapychanie palnika |
Gładka tekstura/powierzchnia | Nieregularna powierzchnia – spękana |
Granulat tonie w wodzie | Pływa na wodzie |
Wybierając pellet, warto zaczerpnąć porady fachowca, który może udzielić nam podstawowych informacji na jego temat. Decydując się na zakup pelletu, należy pamiętać, aby zapytać i sprawdzić poniższe kwestie:
Jeśli pragniemy jednak sprawdzić jakość pelletu osobiście, warto kierować się praktycznymi radami, które pozwolą indywidualnie ocenić daną partię.
Wybór materiału grzewczego o wysokiej jakości sprawi, że koszty ogrzewania zredukują się, a efektywność instalacji grzewczej na pewno się spotęguje. Jakość pelletu ma w tym wypadku kluczowe znaczenie. Chcąc, aby instalacja działała sprawnie, nie możemy inwestować w duże ilości pelletu, który w rzeczywistości okaże się zmorą okresu grzewczego. Aby skutecznie obliczyć ilość pelletu potrzebnego w sezonie grzewczym do ogrzania Twojego domu, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora spalania pelletu dostępnego w Naszym sklepie.
Trzymając się powyższych zaleceń, bez problemu znajdziesz pellet, który warty jest Twojej uwagi. Decydując się na jego zakup, stwarzasz sobie warunki: bezpiecznej, zredukowanej w kosztach i przede wszystkim ciepłej zimy, która zbliża się do nas wielkimi krokami.