Dodano: 20-05-2020
Wybór pieca na pellet jako podstawowej formy ogrzewania domu i mieszkania jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny. Dzieje się tak dlatego, że coraz bardziej modne stało się ekologiczne życie. Pellet zaliczamy do biomasy. Oznacza to, że jest pochodzenia naturalnego. Dzięki temu wpisuje się w ekologiczny styl życia. Dodatkowym atutem pelletu jest to, że jest korzystny i niedrogi w użytkowaniu. Wydaje się więc idealnym rozwiązaniem. Ponadto dzięki temu, że w kwestii emisji spalin, pellet spełnia wymagania Ekoprojektu, można uzyskać na jego zakup dofinansowanie. Dobrej jakości pellet i kocioł w znaczny sposób przyczyniają się do redukcji emisji spalin i poprawy jakości powietrza. Z powodzeniem więc, piece na pellet mogą zastępować przestarzałe i szkodliwe piece, w których palimy węglem, drewnem czy nierzadko śmieciami. Ciekawi jesteście ile pelletu potrzeba do ogrzania domu i czy rodzaj ma znaczenie. Poniżej odpowiadamy na Wasze wątpliwości.
Zanim powiemy Wam ile pelletu potrzeba do ogrzania domu, opowiemy Wam trochę o pellecie i piecach oraz takiej inwestycji. Pellet jest to granulat drzewny. Jest on tworzony pod wysokim ciśnieniem z trocin. Pellet składa się w całości z substancji pochodzących z leśnictwa lub rolnictwa. Charakteryzuje go niska zawartość popiołu i duża wartość energetyczna, dzięki czemu może być tak wydajny. Używanie go w domu jest również bardzo czystym sposobem palenia. Zazwyczaj pellet sam podawany jest do kotła, także jedyne co my musimy zrobić to kupić jego zapas i ustawić temperaturę, jaką chcemy mieć w mieszkaniu. Jednak, żeby palenie pelletem było ekologiczne i ekonomiczne musi spełniać on kilka warunków. Po pierwsze musi być produkowany z czystych resztek, czyli wiór, trocin i zrębków, które nie zawierają kory. Musi zawierać niewielką ilość popiołu, sięgającą maksymalnie 0,5 %. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 10%. Granulki powinny być średnicy około 7 mm, a kaloryczność pelletu powinna wynosić do 19 MJ/kg.
Jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkania, oprócz ekologii najważniejsza jest dla nas ekonomia. Każdemu zależy na tym, aby przy jak najmniejszych wydatkach jak najlepiej ogrzać dom czy mieszkanie. Nie możemy jednak pomijać w tym wszystkim ekologii. W końcu, jeśli chcemy mieć gdzie żyć, musimy dbać o jakość powietrza w naszym otoczeniu. Oczywiście przeciwnicy ekologii powiedzą, że pellet to kolejna próba naciągnięcia nas na eko modę. Jednak w trosce o nasze środowisko powinniśmy poważnie pomyśleć o zmianie naszych nawyków i przyzwyczajeń. Ponadto jak już dzisiaj wiadomo ogrzewanie lokum pelletem może być tanie, a wymiana pieca bardzo często jest dofinansowywana.
Niestety tutaj musimy Was rozczarować, bo to zależy od wielu czynników. Musimy jednak pamiętać, że zakup pelletu nie jest drogi i jak już mamy piec to możemy zacząć myśleć o oszczędzaniu. To paliwo ma bardzo dużą wartość energetyczną, dzięki temu oddaje dużo ciepła przy małym nakładzie. Aby dokładnie obliczyć ile pelletu potrzeba nam do ogrzania naszego domu czy mieszkania, musimy wziąć pod uwagę wielkość oraz parametry ogrzewanego budynku. Czy wszystkie okna są szczelne, czy dom ma odpowiednią izolację? Wszystko to jest ważne. Musicie też wiedzieć, że pierwszy sezon ogrzewania nie powie Wam, jakie jest roczne zużycie pelletu w Waszym mieszkaniu. W pierwszym sezonie zużyjecie na pewno więcej pelletu niż w następnych latach. Średnio mówi się, że dom o powierzchni 100 m2 ogrzeję się mniej więcej 2-3 tonami pelletu. Jeśli decydujemy się na dobrej jakości pellet, będzie to koszt nieco większy, jednak zużycie będzie mniejsze i nie narazimy naszego pieca. Warto więc wybierać dobrej jakości pellet, aby piec służył nam przez lata.
W internecie można znaleźć kilka stron z kalkulatorami zużycia pelletu, jednak jak już wiecie, zużycie pelletu, zależy od wielu czynników, dlatego takie obliczenia możemy traktować orientacyjnie i sprawdzać zużycie pelletu w kolejnych sezonach. Obserwacja jest to najlepszy kalkulator zużycia pelletu.