Wszystko, co warto wiedzieć o pellecie!

Dodano: 24-04-2020

Pellet staje się coraz popularniejszym paliwem. Zastanawiasz się, czy warto zacząć używać pelletu? Byłoby dobrze więc trochę się o nim dowiedzieć. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych kwestii związanych z pelletem, o których warto wiedzieć.

Co to ten pellet?

Jego nazwa pochodzi z języka angielskiego i oznacza w nim „granulki”. Bo w rzeczywistości pellet jest właśnie granulatem.  Przeważnie ma postać walców. Najczęściej uzyskuje się go poprzez sprasowanie pod bardzo wysokim ciśnieniem odpadów powstających przy produkcji drewna, czyli wiór, trocin i zrębów. Jednak powstaje on też z innych roślin, w sprzedaży można spotkać też pellet słonecznikowy. Powstaje on ze sprasowanych łupin słonecznika. Bardziej egzotycznym rodzajem pelletu jest ten z  łupin kokosa. Jak widać, pellet powstaje z odpadów, które nie mogą zostać wykorzystane w inny sposób. Tutaj przechodzimy do kolejnej kwestii, jeśli więc zastanawiałeś się, czy pellet jest ekologiczny, to w następnym akapicie znajdziesz odpowiedź.

Pellet to odnawialne i ekologiczne paliwo

Odnawialne źródła energii to te, które nie skończą się, gdyż cały powstają ich nowe zasoby, lub po prostu nie zużywają się przy wytwarzaniu energii.  Należą do nich wiatr, słońce, ale też biomasy, do których zalicza się pellet. Jako że powstaje on z odpadów i części roślin, możliwe jest po prostu ciągłe sadzenie nowych drzew czy krzewów, dzięki czemu nigdy nie zabraknie surowca do jego produkcji. Jednocześnie, jako że materiały używane do produkcji pelletu to odpady powstające na przykład w tartaku jest on ekologicznym źródłem energii, a jego produkcja nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla. Pellet nie zawiera także żadnych substancji chemicznych, jest w pełni naturalnym paliwem.

Jakie są zalety pelletu

  • Przede wszystkim podczas spalania pelletu zostaje bardzo niewiele popiołu. Oznacza to nie tylko mniej odpadów, ale również to, że w jego przypadku spalasz praktycznie całość surowca, jaki kupisz, nic się nie zmarnuje. Mało popiołu oznacza także dłuższą żywotność pieca.
  • Węgiel nie dość, że zostawia sporo popiołu, to jeszcze strasznie brudzi. Pellet jest materiałem czystym, jego przechowywanie nie jest tak kłopotliwe.
  • Dzięki temu, że poddawany on jest sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem, a sam sprzedawany granulat jest zbity, zajmuje on mniej miejsca niż węgiel. Łatwiej więc go przechowywać.
  • Popiół z pelletu sprawdzi się jako nawóz w ogrodzie, nie trzeba więc martwić się o utylizacje odpadów po spalaniu, których i tak jest niewiele.
  • Niska wilgotność to kolejna zaleta paliwa powstające na bazie roślin. Wilgotność ekogroszku może sięgać nawet 20%. Oznacza to, że w przypadku 100 kg, tylko 80% okaże się rzeczywistym paliwem. W przypadku pelletu ta wartość może sięgać aż 94%, czyli znaczenie lepiej niż węgiel.

Czy pellet się opłaca?

Przede wszystkim pellet jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym paliwem niż gaz, olej, czy ogrzewanie elektryczne. Co do tego nie ma wątpliwości. Jak ma się sprawa z ekogroszkiem? Pellet  możesz kupić w podobnej cenie do ekogroszku. Ma on jednak niższa wartość opałową. Czy na pewno jednak warto decydować się na ekogroszek?  Wartość opałowa pelletu jest mniejsza i zapewne będziesz go potrzebować niewiele więcej. Jednak oszczędności znajdziesz gdzie indziej. Twój piec na pewno dłużej będzie działał bez awarii, jeśli będziesz palił w nim ekologicznym paliwem. Wizyta serwisanta i koszt wymiany jakiejś części może skutecznie zwiększyć koszt ogrzania domu. Wykorzystując biomasę, to ryzyko jest mniejsze. Drugą sprawą, która się z tym wiąże, jest sprawność pieca. Węgiel czy ekogroszek dużo bardziej zanieczyszczają piec, co za tym idzie, znaczniej obniżają jego sprawność. Pellet jest materiałem czystym i nie oddziałuje w takim stopniu na kocioł jak węgiel. Tak więc z czasem może okazać się, że wybór ekogroszku nie był najlepszym rozwiązaniem.

Kiedy kupować pellet?

Postaraj się nie kupować go na ostatnią chwilę, w sezonie grzewczym ceny na pewno pójdą w górę, będziesz też pewnie musiał dłużej na niego czekać, gdyż dużo ludzi go wtedy kupuję. Najlepszą porą roku na kupowanie pelletu jest wiosna, często można spotkać się z sezonowymi obniżkami i promocjami.