Czym palić w kominku

Dodano: 29-05-2020

Kominek przeważnie umieszczany jest w centralnej części domu. Często ludzie lubią gromadzić się wokół niego w długie zimowe wieczory. Sprzyja on rodzinnej atmosferze, a jednocześnie wytwarza przyjemne ciepło, które jest szczególnie chętnie odbierane właśnie zimą. Jednak kominek jak każdy inny sprzęt ulega zużycia. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie paliwo do kominka będzie najlepsze. Czym palić w kominku? Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl, jeśli chodzi o palenie w domowym kominku, to drewno. Są jednak jeszcze inne materiały, które z powodzeniem sprawdzą się w domowym kominku. Należą do nich między innymi pellet drzewny i brykiet.

Drewno

Jest to najpopularniejszy surowiec z wielu względów. Przede wszystkim jest łatwo dostępne, można je zakupić w każdej części kraju, niezależnie od pory roku. Drewno jest też stosunkowo tanie, no i wygląd palonego drewna przyciąga oko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna

Jeśli decydujemy się na drewno, warto wybrać takie, które będzie jak najsuchsze. W przypadku zakupu wilgotnego drewna będzie się ono źle palić, powstanie spora warstwa sadzy, która będzie miała wpływ na wydajność kominka. Palenie wilgotnym drewnem jest także mniej ekologiczne. Drewno tuż po ścięciu może mieć wilgotność sięgającą 70%. Dopiero później się je suszy w odpowiednio do tego przeznaczonych pomieszczeniach, przez określony czas. Wilgotność drewna opałowego nie powinna przekraczać 20%. Dlatego ważne jest też przechowywanie drewna w pomieszczeniu, w którym nie będzie narażone na działanie wody i wilgoci. W innym wypadku wartość opałowa drewna znacznie spadnie.

Kora i rodzaj drzewa, z jakiego pozyskano drewno

Oprócz tego, że należy pamiętać o niskiej wilgotności kupowanego opału, konieczne trzeba zwrócić uwagę na inne czynnik. Warto wybierać drewno z minimalną ilością kory i w dużych kawałkach, tak zwanych polanach. Drewno z jakich drzew wybierać? Najlepiej palą się drzewa owocowe. Lepiej unikać drzew iglastych ze względu na duże ilości żywicy, która nie sprzyja dobrym właściwościom palnym drewna.

Pellet, czyli odnawialne źródło energii

Pellet to bardzo ekologiczny surowiec. Pozyskuje się go z różnych roślin. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pelletu, jest pellet drzewny.  Często wytwarza się go z produktów ubocznych podczas produkcji w tartaku, czyli z trocin. To, że powstaje z roślin, czyni go zasobem odnawialnym. Dodatkowo często produkuje się go z materiału, który jest tylko produktem ubocznym innej produkcji. Dzięki temu jest to paliwo ekologiczne, gdyż rośliny, z których powstał, przetwarzają więcej dwutlenku węgla, niż jest potrzebne do jego produkcji i powstaje przy jego spaleniu.

Jak pali się pellet?

Ma on bardzo dobrą wartość opałową, więc jest idealnym opałem do kominka.  Po paleniu pelletem nie zostaje zbyt wiele odpadów, czyli popiołu, co jest ważne między innymi dla wydajności kominka. Podczas palenia pelletem nie powstają żadne szkodliwe substancje.  Istotną zaletą pelletu jest także to, że jest on bardzo suchy. Wilgotność może wynosić zaledwie kilka procent. Gwarantuje to dobre właściwości palne i niewielki negatywny wpływ na wydajność, jak i trwałość kominka. Wybierając go, możemy decydować się na jego różne rodzaje. Oprócz wspomnianego już wcześniej powstające w tartaku, na rynku dostępny jest także pellet ze słomy. Ciekawym gatunkiem jest taki produkowany z nasion, a dokładnie z ich łupin, jest nim pellet z łusek słonecznika Niezależnie wiec, który gatunek pelletu wybierzemy, będzie on przynajmniej tak samo dobrym rozwiązaniem jak drewno, jeśli nie lepszym.

Brykiet

Jest on produkowany z trocin, podobnie jak może to mieć miejsce w przypadku pelletu drzewnego. Jednak brykiet to duże bryły. Podobnie jak pellet z łusek słonecznik i każdy inny, brykiet nie zostawia zbyt wiele popiołu. Jest tak dlatego, iż są to suche, sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny. Tak samo, jak przy innych opałach trzeba pamiętać, aby przechowywać go w suchym miejscu. Brykiet długo się żarzy, zdecydowanie dłużej od drewna.

Podsumowanie

To właśnie najpopularniejsze rodzaje paliwa do kominka, oczywiście wszystkie produkowane są na bazie roślin. Przed wyborem konkretnego paliwa warto rozważyć wszystkie za i przeciw jakie niesie za sobą konkretne rozwiązanie… A potem już tylko delektować się ciepłem bijącym od kominka.