Dodano: 13-05-2020
W dzisiejszych czasach mamy do czynienia ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska. W wielu Polskich miastach przez większą część roku, a głównie jesienią i zimą jakość powietrza jest bardzo zła. Stąd już kilka lat temu, wśród aktywistów pojawił się trend na ekologiczne życie i wdrożenie do naszej codzienności ekologicznych rozwiązań. Po niedługim czasie do tej mody zaczęli przyłączać się producenci pieców i kotłów. Ludzie coraz chętniej zaczęli wymieniać swoje stare piece i kotły, w których paliło się węglem, drewnem i nierzadko śmieciami na nowe. Takie piece są przyjazne środowisku. W ostatnim czasie głośno było o dotacjach na nowe technologie, w które wchodzi dofinansowanie do pieców. Stało się to za sprawą tego, że od 2019 roku w kilku miastach w Polsce nie można już palić w starych piecach. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób można uzyskać dofinansowanie.
Ministerstwo środowiska wyszło z inicjatywą projektu „Czyste powietrze-zdrowy wybór”. Ma ona za zadanie uświadomić nam, jak ważne jest dla nas zdrowe powietrze i dlaczego powinniśmy o nie dbać. Program zachęca do wymiany pieców i kotłów. Zamiast tego proponuje bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania na ogrzewanie domów i mieszkań. Głównym zadaniem programu jest wsparcie obywateli i dofinansowanie do pieców nowych, które nie zagrażają naszemu środowisku.
Najlepiej najpierw zorientować się w swojej gminie czy istnieje taki program wsparcia dla mieszkańców, który zakłada dofinansowanie do pieców. Bardzo dużo gmin ma taki program, który wspiera mieszkańców w wymianie pieca na nowy. O takie dofinansowanie możecie starać się w zależności od gminy, tylko jeśli wymieniacie stary piec na nowy lub także, gdy budujecie zupełnie nowy dom. Dofinansowanie z takiego programu możesz dostać między innymi na: demontaż pieca, który był szkodliwy dla środowiska i wstawienie nowego, docieplanie domu, wymianę stolarki okiennej, modernizację i montaż instalacji wewnętrznej. W gminie możemy uzyskać dotację, która sięga nawet 90% wartości nowego pieca, warto zatem najpierw zapytać o taką możliwość. W przypadku tej opcji musimy pamiętać jednak, że takie dofinansowanie obejmuje kotły na pellet tylko 5 klasy, dlatego taki powinniśmy wybrać. Tylko takie kotły spełniają warunki bycia naprawdę przyjaznych środowisku, są bezpieczne i emitują tylko minimalną ilość zanieczyszczeń. Dofinansowanie jest wypłacane dopiero po zakończeniu prac i zaakceptowaniu wniosku rozliczeniowego.
Zanim zaczniemy wymianę Waszego kotła lub pieca, powinniście udać się do gminy i złożyć odpowiedni wniosek, wraz z wymaganymi załącznikami. Następnie kontrolerzy wyznaczeni z gminy sprawdzają, czy rzeczywiście posiadamy stary kocioł. Jeśli wszystko się zgadza, podpisujemy umowę o dofinansowanie. Teraz możecie zacząć wymieniać kocioł. Po zakończonej inwestycji składacie w gminie wszystkie dokumenty, razem z fakturami za zakup pieca i usługi. Tak sprawnie załatwiona wymiana pieca powinna przynieść nam zwrot części kosztów.
O dopłatę do pieca możemy starać się również z Banku Ochrony Środowiska. Bank udziela preferencyjnego kredytu, którego oprocentowanie wynosi już od 1%. Taki kredyt udzielany jest na 5 lat. Istnieje możliwość umorzenia z niego połowy odsetek. Środki, jakie uzyskamy dzięki takiemu kredytowi, możemy przeznaczyć właśnie na wymianę starego kotła na nowy, w którym możemy palić biomasą. Jeśli nasza gmina aktualnie nie jest w żadnym programie dofinansowującym piece, warto skorzystać z oferty banku.
Dofinansowanie do pieca to jedno. Jeśli jednak chcemy, aby nasze palenie było jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne powinniśmy kupić jak najlepsze paliwo. W tym przypadku jak najlepszy pellet. Warto kupić go u sprawdzone sprzedawcy, w specjalnych workach lub transportowany specjalnym autem do przewożenia pelletu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie będzie on wilgotny i będzie się dobrze i ekonomicznie spalał, nie psując naszego nowego pieca.