Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Dodano: 06-05-2020

Każdy, kto postanawia zmienić ocieplenie swojego mieszkania lub buduje nowy dom, zastanawia się, jaka metoda ogrzewania będzie najlepsza. Który, ze sposobów będzie najbardziej ekonomiczny i ekologiczny. Coraz częstszym wyborem staje się piec na pellet. Jest to bardzo dobre paliwo grzewcze. Jednak od decyzji do prawidłowego użytkowania droga jeszcze daleka. Trzeba wybrać odpowiedni piec na pellet, zakupić dobrej jakości wydajny pellet, nauczyć się go składować i przechowywać. Dopiero po zakupie paliwa grzewczego możemy zabierać się za ustawianie pieca, jego parametrów i sprawdzenie, czy prawidłowo działa. Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, ale to ustawienie ma naprawdę duży wpływ na ilość spalanego pelletu. Dzięki temu, że dobrze ustawimy piec, zyskamy. Pytanie tylko jak ekonomicznie ustawić, piec na pellet? Czy możemy zrobić to samemu, czy potrzebujemy do tego fachowców?

Jak sprawdzić, czy nasz piec na pellet jest prawidłowo ustawiony?

Jasną sprawą jest to, że piec na pellet powinni ustawić fachowcy. Znają się oni na piecach, wiedzą gdzie co powinno być podłączone i jak ekonomicznie ustawić, piec na pellet. Jeśli jednak mamy wątpliwości, coś nam się nie podoba, możemy spróbować sami sprawdzić, czy nasz piec jest prawidłowo ustawiony.

Piec powinien działać prawidłowo i ekonomicznie oraz ekologicznie spalać pellet. Oznacza to, że nie powinniśmy z roku na rok spalać pelletu więcej tylko podobną ilość. Dym, który wydostaje się z komina, powinien być biały i niekłębiący się. Piec powinien być w środku czarny, ale nie brudny, popiół powinien być sypki.

Gdy zauważycie, że z Waszego komina wydobywają się duże ilości czarnego dymu, możecie podejrzewać, że coś jest nie tak. Podjedźcie do pieca i sprawdźcie wygląd komory spalania. Prawidłowo powinna być ona czysta, bez smoły i opadającej sadzy. Jeśli jednak komora jest czarna, ze smołą i sadzą coś jest nie tak. Może się zdarzyć, że piec jest nieprawidłowo zamontowany. Jednak różne czynniki to inne problemy.

Zbyt brudna komora, może świadczyć o tym, że nie odbywa się proces oczyszczania ścianek. Takie zjawisko najczęściej spowodowane jest zbyt niską temperaturą. W takiej sytuacji można zwiększyć ilość podawanego powietrza do pieca, aby temperatura była odpowiednia.

Dużo czarnego dymu to nic innego jak za duża ilość pelletu, w tej sytuacji można zmniejszyć jego podaż do pieca.

Gdy natomiast komora spalania jest zbyt, biała należy zrobić dokładnie odwrotnie do poprzednich przykładów. Czyli zmniejszamy ilość powietrza, a zwiększamy ilość pelletu.
W przypadku ciemnego skulkowanego popiołu powinniśmy jedynie zmniejszyć ilość podawanego powietrza.

Co zrobić, gdy mamy problem, a nie wiemy jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

W sytuacji, kiedy zauważymy coś niepokojącego bądź zdamy sobie sprawę, że palenie pelletem nie jest wcale tak tanie i spalamy go nawet latem bardzo dużo, warto sprawdzić powyższy schemat. Jeśli, któryś ze scenariuszy się potwierdzi, oznacza to, że nasz piec jest nieprawidłowo ustawiony. Nie zachęcamy do samodzielnego ustawiania pieca. Fachowcy ze sprawdzonych firm najlepiej wiedzą jak ekonomicznie ustawić, piec na pellet i co zrobić, aby zaistniała sytuacja się nie powtórzyła. Podpowiedzą też, co sami możecie robić i w jakim zakresie i kiedy regulować, piec. Warto też raz do roku zrobić przegląd pieca, aby upewnić się, że wszystko jest z nim dobrze. Im szybciej zareagujemy, tym większa pewność, że szkodę będzie można naprawić. Takie rutynowe działania i reakcje dadzą nam pewność, że nie jesteśmy zagrożeniem dla środowiska, ale też, że nasze pieniądze nie są niepotrzebnie spalane wraz z ubywającym bardzo szybko pelletem.

Jeśli jesteś wymagający i nie lubisz bawić się w regulacje, nie masz głowy ani ręki do takich rzeczy dla Ciebie również znajdzie się rozwiązanie. Na rynku dostępne już są kotły, które nie wymagają regulacji. Wiadomo, ma to swoje minusy, jak i plusy. Przy wyborze kotła warto zapytać o taką możliwość. Wykwalifikowany pracownik na pewno pomoże dobrać Wam coś pasującego do Was i Waszego domu.