Dodano: 22-04-2020
Jeśli korzystasz z pelletu jako paliwa do ogrzewania Twojego domu zapewne nie raz, zastanawiałeś się ile wynosi właściwie zużycie pelletu. Wybierając pellet postawiłeś bowiem na paliwo pochodzenia naturalnego, emitującego niewiele spalin. Dbając o środowisko zapewne chcielibyście zadbać również o zasobność swojego portfela. Jest bowiem wiele alternatyw dla pelletu. Można palić gazem, węglem czy olejem. Nie są to jednak tak dobre dla środowiska materiały jak już wyżej wspomniany pellet.
Jeśli wybrałeś pellet i korzystasz z niego już od jakiegoś czasu wiesz, że jest to bardzo czysty i wygodny sposób ogrzewania domu. Pellet jest bowiem przywożony lub kupowany najczęściej w specjalnych workach, które nie brudzą pomieszczenia. Jeśli skończy nam się jeden worek, otwieramy następny. Nie wiąże się to z żadnym przerzucaniem czy czarnymi plamami tak jak przy użyciu węgla. Ponadto pellet możemy przechowywać w każdym pomieszczeniu. Wystarczy położyć worki na podwyższeniu i pilnować, aby pomieszczenie było przewiewne. Oczywiście nie możemy kłaść worków za blisko kotła, aby pellet się nie zapalił. Jak widzicie pellet ma wiele zalet. Jednak na zużycie pelletu wpływa wiele czynników.
Jeśli zastanawiasz się czy zacząć swoją przygodę z pelletem zastanów się, czy będzie się to opłacać. Jeśli już zacząłeś palić pelletem zobacz co możesz poprawić, aby Twoje rachunki chociaż trochę spadły.
Na ilość zużywanego pelletu niewątpliwie wpływ ma izolacja. Jeśli dom posiada dobrą izolację, będzie się szybciej nagrzewał. Jeśli izolacja jest wątpliwa to i zużycie pelletu będzie większe. Ważnym czynnikiem jest również samo ustawienie kotła. Warto zatem zatrudnić specjalistów w tej dziedzinie, aby zaoszczędzić w przyszłości pieniądze wydawane na paliwo do ogrzania domu. Rodzaj kotła też ma znaczenie. Powinniście więc zorientować się na rynku jaki kocioł jest najbardziej wydajny. Czasem wydanie większej ilości pieniędzy na kocioł szybko wyrówna się, gdy będziemy wykorzystywać mniej pelletu. Sam pellet i jego rodzaj również mają niemałe znaczenie. Dobrej jakości paliwo, pali się dłużej, jest bardziej wydajne, a co za tym idzie wykorzystujemy go o wiele mniej. Warto więc zainwestować w lepszy pellet, aby nie musieć składować zbyt dużych ilości i zużywać go mniej. Czynnikiem niezależnym od Ciebie jest pogoda. Wiadomo, że jeśli zima będzie łagodna zużycie pelletu będzie o wiele mniejsze. Jeśli jednak spodziewamy się srogich mrozów musimy przygotować się na większe wydatki.
Nie jest to proste, ponieważ już wiesz z poprzedniego akapitu, że na zużycie pelletu wpływa wiele czynników. Niektóre są niezależne od nas. W internecie możesz spotkać się jednak ze stronami, które na podstawie metrażu Twojego mieszkania wyliczą szacowane zużycie pelletu na daną powierzchnię grzewczą. Jest to jednak tylko przybliżona liczba kilogramów. Każdy dom i powierzchnia jest bowiem inna. Możecie jednak skorzystać z tej pomocy. Będziecie wiedzieć ile kilogramów wasze zużycie odbiega od obliczonej normy. Możecie wtedy szybko reagować na sytuację i poprawiać ewentualne przyczyny zbyt dużego zużycia pelletu.
Jeśli Twój dom został dopiero co postawiony musisz uzbroić się w cierpliwość. W pierwszym sezonie grzania na pewno zużyjesz więcej pelletu, niż w następnych latach. Dlaczego? Dom musi się nagrzać od podstaw. Nigdy nie było w nim palone, dlatego potrzebuje więcej paliwa, aby się ogrzać. Jeśli natomiast w następnym sezonie zużycie będzie podobne powinieneś się zastanowić czy coś jest nie tak. Sprawdź ustawienie kotła, szczelność okien, jakość pelletu, z którego korzystasz.
Mimo, że mamy do czynienia z małymi granulkami, które wyglądają niepozornie, można z nimi oszczędzić. Mówimy tutaj nie tylko o przyrodzie i środowisku, ale także o naszych portfelach. Prawidłowe użytkowanie pelletu jest zdecydowanie bardziej korzystne od palenia innymi paliwami grzewczymi.