Ogrzewanie solarne, pelletem czy węglem (ekogroszkiem)

Dodano: 01-05-2020

Obecnie coraz większą furorę robią ekologiczne metody wytwarzania ciepła w domu. Takie jak ogrzewanie pelletem czy za pomocą kolektorów słonecznych. Które z nich jest najlepszą opcją? A może bardziej tradycyjne podejście, czyli palenie ekogroszkiem opłaca się najbardziej? W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć wszystkie metody oraz przedstawić ich zalety i wady.

Kolektory słoneczne, czy wystarczą, aby ogrzać dom?

Przede wszystkim kolektory słoneczne nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania. Oczywiście, w Europie Zachodniej, w nowoczesnych domach, na szerokościach geograficznych, gdzie słońce jest dłużej niż u nas, możliwe jest uzyskać z nich 100% zapotrzebowania na wodę potrzebną do ogrzania i wykorzystania w domu.  Jednak w naszym klimacie jest to niemożliwe. Maksymalne zapotrzebowanie, na jakie można liczyć przy użyciu kolektorów słonecznych, to 50% w skali roku. Tak optymistycznie szacunki biorą jednak pod uwagę nowoczesny dom pasywny. Przy zwykłym nowo wybudowanym domu będzie to do 30%. W przypadku starszego budownictwa jeszcze mniej, do 10-20%. Trzeba także pamiętać, że koszty wybudowania domu pasywnego i zainstalowania instalacji solarnej są duże. Jest to wiec na pewno ekologiczne źródło energii cieplnej, ale nieekonomiczne. Będzie musiało być wspomagane jakimś innym źródłem ogrzewania.  Oczywiście im większą powierzchnię dachu ma dom, tym bardziej opłacalne jest to rozwiązanie. No i jeśli chcemy postawić przede wszystkim na ekologię, a kwestie finansowe nas nie ograniczają, to warto postawić na energię słoneczną. Kiedy jednak koszty ogrzewania mają dla nas znaczenie, warto zdecydować się na jedną z pozostałych opcji ogrzewania.

Miesięczny koszty ogrzewania, ekogroszek czy pellet.

Jeśli pod uwagę brać tylko miesięczne koszty ogrzewania, to w zależności od powierzchni domu, rodzaju pieca i gatunku paliwa trochę tańsze będzie używanie ekogroszku. Nie znaczy to jednak, że zawsze będzie ono bardziej opłacalne, pellet drzewny wcale nie jest na straconej pozycji. Ekogroszek jest cenowo porównywalny do pelletu. Jednak tą samą ilością węgla spalać będziemy dłużej niż pellet. Trzeba przy tym jednak pamiętać, żeby zwracać uwagę na jakość ekogroszku. Kiedy będzie on niskiej jakości i wyjątkowo zawilgocony, to może okazać się mniej opłacalny.

Koszty ogrzewania w dłuższej perspektywie

Czy biorąc pod uwagę dłuższy okres, pellet słonecznikowy lub jakikolwiek inny może się okazać tańszym rozwiązaniem? Może się tak być, ważną jego cechą jest to, że pozostawia on mało popiołu i zanieczyszczeń. W przypadku ekogroszku jest tego bardzo dużo. Oprócz tego, że jakoś trzeba ten popiół utylizować, to wpływa on na pracę pieca. Takie brudzące paliwo znacznie bardziej zużywa piec. To znów wiąże się z ewentualną wymianą części, które kosztują, jak i samymi kosztami naprawy. Wybierając pellet ze słomy i każdy inny ryzyko jest znacznie mniejsze, a więc i koszty w perspektywie kilku lat mogą być niższe.

Koszty to nie wszystko, czyli łatwiejsza obsługa pieca na pellet

Wybierając pellet drzewny jako opał, instalacja jest na pewno bardziej bezobsługowa niż w przypadku ekogroszku. Jest tak właśnie ze względu na wspomniany wcześniej popiół, po prostu piec na pellet nie wymaga tak częstego czyszczenia.  Dodatkowo sam popiół z pelletu można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie.

Co jest najbardziej ekologiczne, pellet, ekogroszek czy kolektory?

Oczywiście najbardziej ekologiczna będzie instalacja solarna, nie tylko jest to odnawialne źródło energii, ale nie wytwarza też żadnych spalin.  Jednak odnawialnym źródłem energii jest też pellet drzewny. Jest tak dlatego, że pellet produkuje się z różnych krzewów, odpadów podczas prac w tartaku czy łupin, jak na przykład pellet słonecznikowy.  Wszystko są więc to rośliny, które można ponownie zasiać i pozyskać z nich paliwo. Najmniej ekologicznym źródłem ciepła na pewno jest ekogroszek, gdyż jest paliwem kopalnym, którego już samo wydobycie generuje duże zanieczyszczeń.

 Podsumowanie

Jeśli więc liczą się jedynie koszty w perspektywie najbliższego miesiąca, to najtańszym prawdopodobnie będzie ekogroszek.  Kiedy znaczenie ma perspektywa kosztów eksploatacji pieca w dłuższym okresie, na przykład roku i dłużej, paliwo, jakim jest chociażby pellet ze słomy może się okazać lepszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli pieniądze nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia i liczy tylko ekologia, warto wybrać ogrzewanie solarne.