Dodano: 22-05-2020
Nie wszyscy mają dostęp do systemu centralnego ogrzewania. Nawet mieszkając w granicach miasta, można nie być podłączonym to miejskiej sieci grzewczej. W takim przypadku trzeba zdecydować się na inny sposób, który zagwarantuje ciepło w domu i zatroszczyć się o jego instalacje samodzielnie. Każdy z systemów wymaga jakiegoś rodzaju kotła. Wciąż do najbardziej ekonomicznych metod grzewczych należą te na opał. Jest go kilka rodzajów. Można zainstalować piec na węgiel, olej opałowy lub gaz ziemny, o ile jest możliwość podłączenia się do przyłącza gazowego. Czy to jednak jedyne możliwości, jakie daje współczesna technologia? Ależ skąd! Możliwe jest także ogrzewanie domu pelletem. Czy pellet może z powodzeniem zastąpić wymienione wcześniej paliwa? Oczywiście, że tak i w tym artykule postaramy się to opisać.
Pellet to sprasowany materiał w formie granulatu. Powstaje on na przykład z odpadów, czyli trocin, podczas produkcji drewna, jest to wtedy tak zwany pellet drzewny. Do jego produkcji używa się zarówno iglastych, jak i liściastych drzew. Odpady powstałe w tartaku to jednak niejedyne źródło pelletu, może też powstawać ze słomy, w sprzedaży dostępny jest także pellet z łusek słonecznika. To, że powstaje z roślin, prowadzi do jego z jednej największych zalet. Jest odnawialnym źródłem energii. Drzewa czy krzewy, z których powstaje pellet, zawsze można zasadzić nowe, dzięki czemu ten rodzaj paliwa się nigdy nie skończy. To jednak tylko jedna z wielu zalet pelletu, o których wspomnimy jeszcze w dalszej części tekstu.
Zanim zaczniemy spalać paliwo w naszym piecu, trzeba go najpierw kupić. Do wyboru mamy jak wcześniej wspomnieliśmy piece na:
Czy tutaj pellet może być konkurencją? Piece na węgiel to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Oczywiście pod warunkiem, że mowa o prostych piecach zasypowych, w którym nie ma automatycznego podajnika. Z czym się to wiąże? Obsługa takiego pieca jest bardzo uciążliwa. Trzeba pamiętać o dosypywaniu paliwa, w najlepszym razie konieczne jest wizyta w kotłowni przynajmniej raz dobę. Do tego przeznaczone do niego paliwo należy do najtańszych, ale na pewno nie najbardziej ekologicznych. Dlatego też odchodzi się od takich pieców jak zresztą w ogóle od spalania węgla. Co raz więcej miast planuje zakaz jego spalania. Kupno więc takiego pieca może okazać się ryzykowną inwestycją.
Piece na olej i gaz w przeciwieństwie do tego na węgiel są praktycznie bezobsługowe. Olej trzeba co jakiś czas dokupować i mieć na niego zbiornik. Gaz dociera do nas gazociągiem, nie ma wiec potrzeby, aby przygotowywać jakieś dodatkowe pomieszczenie na jego magazynowanie. Jak kształtują się ceny tych pieców? Wielkich różnic w cenach pomiędzy tymi piecami nie ma. Podobnie zresztą jak w przypadku pieców na pellet drzewny. Dobrej jakości piece na wszystkie wspominane tutaj paliwa można kupić w miarę zbliżonych cenach.
Tutaj zwykły zasypowy piec na węgiel przegrywa już w przedbiegach. Jednak piec z podajnikiem, do którego można ładować węgiel lub ekogroszek są podobnie bezobsługowe. Wystarczy wsypać paliwo na kilka lub kilkanaście dni i nie trzeba się niczym przejmować. Tak samo jest z gazem i olejem. Piece na te paliwa są w pełni automatyczne. Pellet jest więc w tym aspekcie nie gorszy niż olej opałowy, czy gaz.
Przejdźmy do najważniejszej kwestii dla wielu osób, czyli kosztów ogrzewania. Tak więc opłaty za ogrzewanie gazowe będą zdecydowanie największe z wymienionych tutaj metod zapewniania ciepła. Niestety olej opałowy nie będzie dużo tańszy w eksploatacji. Jeśli więc zależy nam na ekonomiczności rozwiązania, do wyboru zostaje pellet i węgiel. Ten drugi na pewno będzie trochę tańszy, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie. Nie tylko spodziewane zakazy palenia węglem mogą mieć na to wpływ. Podczas palenia węglem wydziela się dużo szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery i zostaje też sporo popiołu. Pellet ze słomy i jakikolwiek inny zostawia zdecydowanie mniej popiołu. Ma to wpływ na trwałość pieca. Ten na węgiel może potrzebować częstszej naprawy i konserwacji i w konsekwencji jego eksploatacja może być droższa. Pellet drzewny to czyste paliwo, w mniejszym stopniu wpływa więc na awaryjność pieca.
Pellet z łusek słonecznika i każdy inny może z powodzeniem zastąpić olej i gaz czy węgiel. Podsumujmy więc, co wiemy o pellecie.
Wydaje się więc, że pellet z powodzeniem może zastąpić wszystkie wymienione tutaj paliwa i pozwoli cieszyć się czystą i bezobsługową energią.