Olej opałowy, gaz ziemny i węgiel można dziś zastąpić pelletem

Dodano: 22-05-2020

Nie wszyscy mają dostęp do systemu centralnego ogrzewania. Nawet mieszkając w granicach miasta, można nie być podłączonym to miejskiej sieci grzewczej.  W takim przypadku trzeba zdecydować się na inny sposób, który zagwarantuje ciepło w domu i zatroszczyć się o jego instalacje samodzielnie.  Każdy z systemów wymaga jakiegoś rodzaju kotła. Wciąż do najbardziej ekonomicznych metod grzewczych należą te na opał. Jest go kilka rodzajów. Można zainstalować piec na węgiel, olej opałowy lub gaz ziemny, o ile jest możliwość podłączenia się do przyłącza gazowego. Czy to jednak jedyne możliwości, jakie daje współczesna technologia? Ależ skąd! Możliwe jest także ogrzewanie domu pelletem. Czy pellet może z powodzeniem zastąpić wymienione wcześniej paliwa? Oczywiście, że tak i w tym artykule postaramy się to opisać.

Co to jest pellet?

Pellet to sprasowany materiał w formie granulatu. Powstaje on na przykład z odpadów, czyli trocin, podczas produkcji drewna, jest to wtedy tak zwany pellet drzewny. Do jego produkcji używa się zarówno iglastych, jak i liściastych drzew.  Odpady powstałe w tartaku to jednak niejedyne źródło pelletu, może też powstawać ze słomy, w sprzedaży dostępny jest także pellet z łusek słonecznika. To, że powstaje z roślin, prowadzi do jego z jednej największych zalet. Jest odnawialnym źródłem energii. Drzewa czy krzewy, z których powstaje pellet, zawsze można zasadzić nowe, dzięki czemu ten rodzaj paliwa się nigdy nie skończy.  To jednak tylko jedna z wielu zalet pelletu, o których wspomnimy jeszcze w dalszej części tekstu.

Bela słomy

Bela słomy

Koszt inwestycji

Zanim zaczniemy spalać paliwo w naszym piecu, trzeba go najpierw kupić. Do wyboru mamy jak wcześniej wspomnieliśmy piece na:

  • węgiel,
  • olej,
  • gaz,
  • pellet.

Czy tutaj pellet może być konkurencją? Piece na węgiel to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Oczywiście pod warunkiem, że mowa o prostych piecach zasypowych, w którym nie ma automatycznego podajnika. Z czym się to wiąże? Obsługa takiego pieca jest bardzo uciążliwa. Trzeba pamiętać o dosypywaniu paliwa, w najlepszym razie konieczne jest wizyta w kotłowni przynajmniej raz dobę. Do tego przeznaczone do niego paliwo należy do najtańszych, ale na pewno nie najbardziej ekologicznych. Dlatego też odchodzi się od takich pieców jak zresztą w ogóle od spalania węgla. Co raz więcej miast planuje zakaz jego spalania. Kupno więc takiego pieca może okazać się ryzykowną inwestycją.

Piec

Piec

To może piec na olej lub gaz?

Piece na olej i gaz w przeciwieństwie do tego na węgiel są praktycznie bezobsługowe. Olej trzeba co jakiś czas dokupować i mieć na niego zbiornik. Gaz dociera do nas gazociągiem, nie ma wiec potrzeby, aby przygotowywać jakieś dodatkowe pomieszczenie na jego magazynowanie. Jak kształtują się ceny tych pieców? Wielkich różnic w cenach pomiędzy tymi piecami nie ma. Podobnie zresztą jak w przypadku pieców na pellet drzewny. Dobrej jakości piece na wszystkie wspominane tutaj paliwa można kupić w miarę zbliżonych cenach.

Łatwość obsługi

Tutaj zwykły zasypowy piec na węgiel przegrywa już w przedbiegach. Jednak piec z podajnikiem, do którego można ładować węgiel lub ekogroszek są podobnie bezobsługowe. Wystarczy wsypać paliwo na kilka lub kilkanaście dni i nie trzeba się niczym przejmować. Tak samo jest z gazem i olejem. Piece na te paliwa są w pełni automatyczne.  Pellet jest więc w tym aspekcie nie gorszy niż olej opałowy, czy gaz.

Koszty ogrzewanie

Przejdźmy do najważniejszej kwestii dla wielu osób, czyli kosztów ogrzewania. Tak więc opłaty za ogrzewanie gazowe będą zdecydowanie największe z wymienionych tutaj metod zapewniania ciepła. Niestety olej opałowy nie będzie dużo tańszy w eksploatacji. Jeśli więc zależy nam na ekonomiczności rozwiązania, do wyboru zostaje pellet i węgiel. Ten drugi na pewno będzie trochę tańszy, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie. Nie tylko spodziewane zakazy palenia węglem mogą mieć na to wpływ. Podczas palenia węglem wydziela się dużo szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery i zostaje też sporo popiołu.  Pellet ze słomy i jakikolwiek inny zostawia zdecydowanie mniej popiołu. Ma to wpływ na trwałość pieca.  Ten na węgiel może potrzebować częstszej naprawy i konserwacji i w konsekwencji jego eksploatacja może być droższa.  Pellet drzewny to czyste paliwo, w mniejszym stopniu wpływa więc na awaryjność pieca.

 Podsumowanie

Pellet z łusek słonecznika i każdy inny może z powodzeniem zastąpić olej i gaz czy węgiel. Podsumujmy więc, co wiemy o pellecie.

  • Jest tańszy w użytkowaniu niż gaz i olej.
  • Jego spalanie jest bardziej ekologiczne niż spalanie węgla.
  • Koszt instalacji jest podobny jak takich samych jakościowo pieców na węgiel, olej czy gaz.
  • W przeciwieństwie do gazu nie wymaga przyłącza.

Wydaje się więc, że pellet z powodzeniem może zastąpić wszystkie wymienione tutaj paliwa i pozwoli cieszyć się czystą i bezobsługową energią.