Różnica między piecem a kotłem?

Dodano: 26-01-2019

Bardzo często zdarza się, że pojęcia kotła i pieca są ze sobą mylone. Jest to widoczne nie tylko w mowie potocznej używanej przez klientów, ale coraz częściej zdarza się, że dystrybutorzy sprzętu grzewczego również stosują oba określenia zamiennie. Wielu klientów nie ma świadomości, że planując kupno pieca, tak naprawdę mają na myśli kocioł. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega różnica między kotłem a piecem.

 

Czym jest piec?

Piec służy do ogrzewania miejscowego. Źródło ciepła znajduje się więc w konkretnym pomieszczeniu i tylko to pomieszczenie ogrzewa. Doskonałym przykładem są znane starszym czytelnikom piece kaflowe, które kiedyś znaleźć można było niemal w każdym domu.

Temperaturę uzyskuje się w wyniku spalania paliwa. Materiał, z którego wykonany jest piec oraz jego konstrukcja pozwalają na magazynowanie ciepła i stopniowe oddawanie go do pomieszczenia.

Wadą pieców jest brak możliwości płynnej regulacji temperatury, duże wymiary samego urządzenia oraz zróżnicowanie temperatur w pomieszczeniach. Ich zasadniczym atutem jest natomiast design i walory estetyczne, które mogą doskonale uzupełnić wystrój wnętrza.

 

Czym jest kocioł?

W odróżnieniu od pieca kocioł nie służy do ogrzewania miejscowego. Jest on natomiast sercem systemu centralnego ogrzewania. Podgrzaniu podlega tutaj czynnik grzewczy (najczęściej woda w instalacji), który następnie dostarczany jest do odbiorników, np. grzejników. Różnica między piecem i kotłem polega więc głównie na tym, że ten drugi nie magazynuje ciepła, które następnie bezpośrednio oddawane jest do pomieszczenia, a rozprowadza je poprzez instalację do wielu pomieszczeń.

Dzięki temu ogrzewanie przy pomocy kotła pozwala na znacznie większy zakres regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Służą temu umieszczone na grzejnikach zawory termostatyczne.

Kocioł pozwala również na dużo efektywniejsze wykorzystanie ciepła i mniejsze zużycie paliwa, a dodatkowo instalacja centralnego ogrzewania to znaczna oszczędność miejsca.

 

Paliwo do pieców i kotłów

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na piec, czy kocioł, warto również zwrócić uwagę na paliwo, którego będziemy używać. Wybór odpowiedniego paliwa jest szczególnie istotny w przypadku pieca, zadbać trzeba bowiem o czystość w pomieszczeniu i np. węgiel może tu sprawiać problemy. Jednak również w przypadku kotłów należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak względy ekonomiczne i wygoda użytkowania.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się kotły i piece na pellet. Jest to rozwiązanie ekologiczne i czyste, a przede wszystkim bardzo wydajne. Pellet drzewny czy ze słomy cechuje niska emisja szkodliwych gazów, a to niezwykle istotne, szczególnie teraz, kiedy tyle mówi się o smogu, a za kopcące piece grożą wysokie kary.

 

Widzimy zatem, że tym, co różni piec od kotła, jest forma przekazywania ciepła do pomieszczenia. W przypadku pieca mówimy o ogrzewaniu miejscowym, kocioł natomiast jest niezbędnym elementem ogrzewania centralnego. Wybór odpowiedniej formy ogrzewania zależy od kilku czynników, takich jak gabaryty pomieszczenia, czy jego aranżacja. Pod uwagę należy brać również czynniki ekonomiczne, a także funkcjonalność.