Dodano: 27-05-2020
Ogrzewanie mieszkania na pellet to coraz częściej wybierana forma ogrzewania przez wiele osób. Na pewno ma na to wpływ fakt, że zostaliśmy zobligowani do wymiany pieców i w większości miast nie można już posiadać pieców, w których pali się drewnem czy węglem. Jako społeczeństwo staliśmy się coraz bardziej wrażliwi na nasze środowisko i jakość powietrza. Stało się tak, kiedy okazało się, że w większości Polskich miast jakość powietrza zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym jest bardzo zła. Zmusiło nas to do myślenia i konieczności wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu. Niektórzy powiedzą, że to kolejna moda i wyciąganie z nas pieniędzy. Niestety liczby i określenie jakości powietrza mówi samo za siebie i powinniśmy jak najbardziej zadbać o nasze środowisko. Kierując się więc i ekologią i ekonomią powinniśmy wybrać jak najlepszy dla nas i środowiska piec. Nie sztuką jest bowiem kupić piec, który będzie w podobnej ilości wytwarzał spaliny.
Zawsze sprawdź, czy w kotle jest automatyczne czyszczenie wymiennika. Dzięki temu nie będziecie musieli czyścić kotła ręcznie. Będzie pracował cały czas na wysokich obrotach, a dzięki czystemu zbiornikowi zużycie pelletu będzie mniejsze. Wybierz również kocioł z automatycznym lub wspomaganym czyszczeniem palnika. Czymś, co koniecznie musi posiadać kocioł na pellet, jest automatyczna zapalarka. Dobry kocioł na pellet powinien mieć system kontroli spalania, dzięki czemu będzie mógł sam się regulować. Wielkość kotła ma znaczenia. Powinniśmy dobrać ją pod nasze mieszkanie i pomieszczenie, w jakim ma stanąć. Wybierając kocioł, miej na uwadze jego coroczny serwis. Zorientuj się, co oferuje w tej kwestii sprzedawca i czy jest możliwość dojazdu do Twojego mieszkania.
Wybór mocy kotła na pellet jest bardzo ważną decyzją. Bardzo często budując nowy dom, już projektanci wyliczają nam moc kotła, jaka będzie pasować do ogrzania naszego domu. Jednak czasami chcemy po prostu wymienić stary piec lub nie posiadamy obliczeń od projektantów. Moc kotła na pellet to bardzo ważna sprawa i to od tego wyboru będzie zależało, ile wydamy na zakup pieca, ale także ile w przyszłości będziemy wydawać na opał. Wybór kotła jest również ważny dlatego, że źle dobrany kocioł będzie trzeba najprawdopodobniej wymienić lub szybko się zepsuje. Podpowiadamy jak podejść do tematu i jaką moc kotła na pellet wybrać.
Moc kotła na pellet jest bardzo ważna. Nie powinniśmy wybierać ani za słabego, ani za mocnego kotła. Piec należy dobierać pod obliczenia projektu. Idealnie dobrany kocioł pod wymiary naszego lokum przez większą część sezony grzewczego, będzie pracował z mocą nominalną, czyli nieco mniejszą od maksymalnej. Dzięki temu będzie osiągał najwyższą sprawność i będzie zużywał mniej paliwa. Dodatkową zaletą odpowiednio dobranego kotła jest fakt, że do atmosfery trafi mniej zanieczyszczeń, jeśli kocioł będzie odpowiedniej wielkości. Przestrzegamy, że kotły o zbyt dużej mocy nie są dobre. Mamy czasem przeświadczenie, że im droższe i większe, tym lepsze. Nie w tym przypadku. Kocioł mający zbyt dużą moc po pierwsze przedraża naszą inwestycję. Ponadto przez fakt, że nie ma tyle powierzchni do ogrzania, cały czas pracuje na minimalnej mocy. Skutkuje to szybszym brudzeniem się wymiennika, pellet nie dopala się do końca, piec często się wygasza i musi uruchamiać ponownie. Ponadto nie wykorzystuje całego zakresu modulacji mocy. Przez ten fakt piec może się też szybciej psuć. Wtedy z pozoru dobra dla środowiska i ekonomiczna inwestycja może okazać się nietrafiona, a my będziemy musieli prędzej czy później wymienić piec.
Coraz częściej kupujemy i budujemy małe domu. Producenci pieców wychodzą nam naprzeciw i na rynku pojawiają się kotły o małej mocy. Dochodzą do kilkukilowatowych. Takie piece spokojnie wystarcza do ogrzania małego, dobrze ocieplonego domu. Wybierając moc, zwróćmy również uwagę na to, czy chcemy, aby piec podgrzewał nam również wodę. Wtedy wybór mocy powinien być nieco większy. Na uwadze wybierając moc kotła na pellet, musimy mieć również rodzaj budownictwa i jego ocieplenie. Nowsze lepiej ocieplone mieszkania będą wymagały mniejszej mocy kotłów.