Jak prawidłowo przechowywać pellet?

Dodano: 15-04-2020

Pellet drzewny

Jak prawidłowo przechowywać pellet?

Pellet drzewny już od jakiegoś czasu gości w naszych domach, jako alternatywa dla tradycyjnych paliw, stosowanych do ogrzewania naszych domów. Dużo osób zmieniło swoje dotychczasowe metody palenia z racji tego, że pellet drzewny jest bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Powstaje on bowiem z odpadów drewna czy kory, dlatego w aktualnej modzie eko, stał się nowoczesną i pożądaną alternatywą. Wraz z wejściem na rynek pelletu zaczęto również zastanawiać się, w jaki sposób powinniśmy go przechowywać i czy sposoby magazynowania pelletu powinny różnić się od sposobów magazynowania innych paliw stosowanych do ogrzewania. 

Temat przechowywania pelletu wraca za każdym razem, gdy kończy się sezon grzewczy. Również w tym roku, ponieważ zima nas nie rozpieszczała, zapewne zalega Ci pellet drzewny. 

Czy można przechowywać pellet?

Oczywiście, że tak. Jeśli zostały Ci worki z pelletem z tegorocznej zimy, nie musisz się martwić, że Twoje pieniądze zostały wydane na marne. Pellet, który zakupiłeś w tym roku, możesz spokojnie wykorzystać w zimniejsze dni w sezonie letnim lub zużyć je przyszłej jesieni i zimy. Pellet drzewny wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć i prawidłowo przechowywać, dzięki temu nic mu się nie stanie i Twoje wydane pieniądze nie pójdą na marne. 

Jak powinniśmy przechowywać pellet drzewny?

Przy przechowywaniu pelletu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby pellet nie był składowany za blisko pieca. Jest bowiem łatwopalny i nieumyślnie moglibyśmy spowodować pożar. Dlatego, obojętnie w jakiej formie przechowujecie pellet, powinien on być odpowiednio zabezpieczony

Pellet drzewny kupowany w workach:

Worki z pelletem należy odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli mamy, któryś otwarty i niewykorzystany do końca należy go zamknąć. Najlepiej kupować pellet w workach perforacyjnych, które umożliwiają odpływ wilgoci. Do przechowywania zamkniętych worków najbardziej odpowiednie będzie suche pomieszczenie, w którym będzie naturalny przepływ powietrza. Może to być kotłownia lub inne miejsce gospodarcze. Należy jednak pamiętać, żeby w razie deszczu, jeśli zdecydujemy się na zostawienie pelletu w piwnicy, nie leżał on na ziemi. Pellet drzewny najlepiej ułożyć na paletach lub położyć na jakimkolwiek podwyższeniu. Będziemy wtedy pewni, że nawet w razie deszczu pellet będzie bezpieczny. 

Jak prawidłowo przechowywać pellet?

Pellet kupiony luzem:

Pellet drzewny kupiony bez worków jest zazwyczaj najtańszą alternatywą. Musimy jednak pamiętać, że taki pellet musimy przechowywać w specjalnych warunkach. Najlepiej do tego kupić lub zrobić specjalny pojemnik, który stanie w kotłowni czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Pojemnik powinien być zrobiony z metalu lub innego tworzywa sztucznego i ważne, aby był zamykany. Można wtedy kupić i umieścić w nim nawet kilka ton pelletu i długo go przechowywać. Jest z tym jednak sporo pracy. Pellet przywieziony ciężarówką lub autem dostawczym należy przerzucić do miejsca, w którym będzie on składowany. Może się w tym czasie pokruszyć, a praca przy nim zajmuje sporo czasu i wymaga dużo siły.

Z racji tego, że wilgoć niekorzystnie wpływa na pellet drzewny, nie zaleca się przechowywać go w wiatach, altanach czy nieogrzewanych garażach. Wilgoć znacznie zmniejsza wydajność tego ekologicznego paliwa. Jeśli już jednak nie mamy innego wyjścia, należy maksymalnie zabezpieczyć nasze biopaliwo. Połóżmy je na podwyższeniu i starannie zabezpieczmy folią czy innym przykryciem. Zadbajmy o przepływ powietrza i o to, aby pod naszym przykryciem było ciepło. Jest to bardzo trudne, ale nie niewykonalne. 

Jeśli nie mamy miejsca na przechowywanie większej ilości pelletu, nie kupujmy go za dużo. Wiedząc, że nie będziemy w stanie przechować go do kolejnej zimy, w następnym sezonie zdecydujmy się na zakup mniejszych ilości. Pellet zawsze można dokupić. Jest on powszechnie dostępny, a lepiej nie zbierać za dużych zapasów, których potem nie damy rady wykorzystać. Jeden sezon powinien pokazać nam, ile mniej więcej schodzi nam biopaliwa w sezonie grzewczym i ile musimy zakupić worków czy ton na następny rok.